ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šumava - pohoří

Kde najdete během celého roku tolik cílů pro výlety a tolik přírodních krás, že nebudete vědět, kam se vydat dříve? V překrásném a rozlehlém pohoří Šumava, ležícím na jihozápadě České republiky při hranicích s Rakouskem a německým Bavorskem. Šumava si vás bezpochyby podmaní a není divu, je opravdu kouzelná. Vždyť také bývá někdy nazývána „zelenou střechou Evropy“.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Šumava, Česko
GPS: 48.95335080, 13.71747890
Šumava - pohoří map

Šumava - pohoří - zajímavosti

Nejcennější část Šumavy je chráněna národním parkem. Národní park Šumava je největším u nás, jeho rozloha pokrývá přes 68 tisíc hektarů a na tomto území najdete horské louky, smrkové i bukové pralesy, slatě, rašeliniště, ledovcová jezera a další přírodní zajímavosti. Unikátní rezervací v srdci Šumavy je Boubínský prales, kde uvidíte nedotčenou podobu původního pralesovitého porostu, který je v dnešní době velmi vzácný. Projděte si stezku vedoucí tímto jedinečným koutem nespoutané přírody a pořádně se rozhlédněte kolem. Nejrozsáhlejší komplex vrchovinných rašelinišť na Šumavě se nazývá Modravské slatě, avšak z důvodu ochrany unikátních a velmi vzácných rostlin a živočichů vyskytujících se zde, není možné je přímo navštívit. Přesto i pohled z dálky na jejich pláně stojí za to. Udělat si přesný obrázek o tom, co to slatě vlastně jsou, můžete na okraji tohoto území, kde se nachází Tříjezerní slať. Tímto rašeliništěm vede zajímavá naučná stezka.

Nejvyšším bodem Šumavy je vrchol Plechý, který dosahuje výše 1378 m.n.m. Při túře na něj se vám naskytne krásný pohled shora na Plešné jezero, které leží přímo pod vrcholem, a také celé široké okolí, včetně vzdálenějších Alp. Toto jezero je jedním z pěti ledovcových jezer na území Česka, všechny se nachází právě na Šumavě. Největším z nich je Černé jezero, které najdete 6 kilometrů od Železné Rudy. Jen kousek od něj se nachází jezero Čertovo a společně tvoří národní přírodní památku. Když už budete kousek od Železné Rudy, udělejte si čas i na prohlídku tohoto města, které je významným střediskem zimních sportů, a navštivte třeba zajímavé Moto muzeum Železná Ruda, které najdete v budově bývalého zámku. Podobné Moto muzeum najdete i v nedalekých Kašperských Horách. Tyto muzea patří ještě s pobočkou v Bečově nad Teplou k sobě a právě v Kašperských Horách je umístěna největší část sbírek.

Asi nejnavštěvovanějším místem na území Šumavy je přehrada Lipno na jihovýchodním okraji pohoří. Je tou největší vodní nádrží a vůbec největší vodní plochou u nás a každoročně láká tisíce turistů k trávení letní i zimní dovolené. Nabízí sportovní vyžití po celý rok, odpočinek v krásné přírodě i mnoho cílů výletů ve svém okolí. Velké možnosti ubytování i zábavy najdete hlavně v okolí měst Frymburk a Lipno nad Vltavou. V zimě je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi například Foxpark na Lipně, lyžařské dětské hřiště nacházející se ve Skiareálu Lipno Kramolín. Na vrchu Kramolína byla vybudována také velmi zajímavá Stezka korunami stromů, která rozhodně stojí za návštěvu. Celá stezka je bezbariérová a je vhodná opravdu pro všechny. Její nejvyšší vyhlídkový bod najdete ve výšce 40 metrů nad zemí na rozhledně, jež je součástí stezky. Jako na dlani budete mít Lipenskou přehradu i krásné lesy kolem a celé pohoří Šumavy.

Chcete-li raději navštívit památky vytvořené lidskou rukou, i tak si tu v blízkém okolí přijdete na své. Tak například kousek od přehrady Lipno se nachází zřícenina nejvýše položeného českého hradu Vítkův kámen, která slouží i jako rozhledna. Svou původní krásu si zachoval hrad Rožmberk, kde kromě klasických prohlídek můžete absolvovat i zajímavou večerní prohlídku, při níž vás provedou příslušníci rodu Rožmberků. Po turisticky oblíbeném a historicky velmi cenném klášteře ve Vyšším Brodě vás zase provedou přímo mniši. Odsud už je to jen kousek třeba do Českého Krumlova, jednoho z nejkrásnějších českých měst. Však v celém podhůří Šumavy je nejedno zajímavé město, které si můžete prohlédnout.

Šumava a hlavně její centrální část je tou nejzachovalejší ukázkou divoké přírody, kterou můžeme u nás vidět. Zároveň poskytuje svým návštěvníkům veškerý komfort pro perfektně strávenou dovolenou, ať už v létě u vody nebo v zimě na lyžích. Kdo jednou na překrásnou a nespoutanou Šumavu zavítá, jistě se rád bude vracet.