ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Otáčivé hlediště Český Krumlov

Jedno z nejkrásnějších měst v České republice, jihočeská perla Český Krumlov, se kromě pohádkového zámku nebo kostela sv. Víta chlubí také jedním unikátem, otáčivým hledištěm. Jedná se o technické dílo z roku 1958, zasazené do kouzelného prostředí zámecké zahrady v blízkosti letohrádku Bellarie.

Otáčivé hlediště Český Krumlov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká zahrada, Český Krumlov
GPS: 48.81049330, 14.30767640
Otáčivé hlediště Český Krumlov map

Otáčivé hlediště Český Krumlov - zajímavosti

Autorem otáčivého hlediště v Českém Krumlově je Joan Brehms, scénárista a výtvarník, který pracoval v divadle v Českých Budějovicích. Poprvé se hlediště roztočilo v roce 1958 při inscenaci Weisenbornovy hry Ztracená tvář, kterou navštívilo 60 diváků. O tom, že hledištěm otáčeli lidé, nikoli technika, však tehdy ještě málokterý divák věděl. Už o rok později byla ale kapacita hlediště navýšena na 400 diváků, a to při inscenaci Jiráskovy Lucerny. V roce 1960 už má hlediště 550 míst.

Premiéra otáčivého hlediště si získala obrovský úspěch, takže zde následně byly pořádány víc jak dvě desítky dalších divadelních představení, které daly podnět k vytvoření tradice sezónních představení v otáčivém hledišti.

Postupem doby bylo otáčivé hlediště hned několikrát rekonstruováno a především zvětšeno. Z původních šedesáti míst je dnes k dispozici celkem 644 míst. Od té doby byl také elektrizován pohon hlediště. Celková váha konstrukce je 650 tun a průměr základny je 21,3 m. Točnu nese celkem 120 kol. Od roku 1958 se v otáčivém hledišti konalo 2 810 představení, která shlédlo 1 700 000 diváků.

Nutno ještě zmínit letohrádek Bellarie, u kterého otáčivé hlediště stojí, a který se řadí mezi nejcennější zahradní stavby v České republice.

 

Autor: Andrea Štyndlová