ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kolektory Brno

Symbolem jihomoravské metropole je bezesporu Špilberk, ovšem nabídnout toho město Brno může mnohem víc! Nejen řadu církevních památek, ZOO, historické centrum, ale kromě toho též železobetonové tunely v podzemí města, nazývané kolektory. Prohlédnout si město právě pod úrovní země je naprosto výjimečným zážitkem, tím víc pak pro milovníky technických zajímavostí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Křenová 9, Brno
GPS: 49.19189610, 16.61165830
Kolektory Brno map

Kolektory Brno - zajímavosti

Co jsou to vlastně kolektory? Jedná se o tunely, které se vedou pod povrchem země v různých hloubkách, a jsou určeny k uložení inženýrských sítí, například kabelových rozvodů, potrubní pošty, telekomunikačních sítí a dalších. Kabely se dají pokládat i do země, ovšem kolektory oproti tomuto řešení mají výhodu v tom, že je k inženýrským sítím kdykoli snadný přístup, například kvůli nezbytné údržbě, při odstraňování závad atd.

V Brně jsou uloženy v hloubce asi 5 metrů pod zemí a návštěvníci se budou moci v rámci prohlídky podívat na vodovodní trubky, horkovod, kabely mobilních operátorů i elektrárenských společností.

Síť kolektorů v Brně je dlouhá asi 21 km a návštěvníkům jsou k dispozici hned 3 prohlídkové trasy. První z nich je dlouhá 400 metrů, druhá 600 metrů a třetí trasa, zpřístupněná teprve od 22. února 2013, je dlouhá 1 100 metrů. Zahrnuje mimo jiné také archeologické artefakty, zbytky dřevěného vodovodu a další zajímavosti.

Během prohlídky se návštěvníci dozvědí také něco o provozu centrálního dispečinku technických sítí. Díky kolektorům se snadno kontrolují a udržují inženýrské sítě, kromě toho, pokud dojde k poruše, není zapotřebí rozkopávat silnici. Trasy vedou v sekundárních kolektorech, kterými jsou technické sítě rozváděny do jednotlivých domů. Primární síť je uložena hlouběji, než sekundární, a to v hloubce cca 30 - 35 metrů pod zemí. Zde je uloženo víc jak 7 km kolektorů, ovšem tyto prostory pro návštěvníky zatím otevřeny nejsou.

 

Autor: Andrea Štyndlová