ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Baťův kanál

Jméno Baťa snad není třeba nikomu v Česku, ale často ani za hranicemi, představovat. Jméno tohoto proslulého obuvníka a podnikatele nese i plavební kanál na řece Moravě, i když oficiálně se jmenuje Vodní cesta řeky Moravy a průplavu Otrokovice-Rohatec. Dříve tato vodní trasa sloužila  pro nákladní dopravu, již dlouhou dobu však dělá radost výhradně turistům. Ti si tu mohou užít vyjížďku, vypůjčit vlastní loď jen na pár hodin, nebo zvolit třeba hausbót a strávit na vodě klidně celou dovolenou. Prozkoumejte i vy tuto zajímavou technickou památku a její okolí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Otrokovice
GPS: 48.94613390, 17.35645190
Baťův kanál map

Baťův kanál - zajímavosti

Myšlenka na splavnění řeky Moravy je poměrně stará, o tomto nápadu se začalo hovořit již v 17. století. Přesto k realizaci došlo až v první polovině 20. století a zasloužil se o to právě Tomáš Baťa, který si uvědomoval hospodářský význam tohoto díla. Díky svému velkému vlivu se zasadil o schválení projektu na splavnění řeky Moravy. Přestože pan Baťa v roce 1932 zemřel, jeho syn v jednání s vládou pokračoval a firmě se nakonec podařilo plán dotáhnout do konce. Vodní cesta byla vybudována v letech 1934-1938, z části financována i firmou Baťa.

Délka Baťova kanálu je v dnešní době 53 km od Otrokovic po slovenskou Skalici, na některých místech vede cesta řekou Moravou a jinde uměle vyhloubenými kanály. Splavnost trasy zajišťuje 13 plaveních komor a po cestě mohou lidé využít 8 přístavů a 16 přístavišť. Po celé délce toku je k dispozici množství půjčoven lodí. K řízení těch menších a slabších ani nemusíte mít žádný zvláštní průkaz, po malém proškolení se tak na plavbu může vydat prakticky každý. Pokud se necítíte na kapitána, můžete využít raději pravidelných turistických plaveb. V přístavištích najdete veškeré sociální zázemí, včetně hospůdek, restaurací a možností ubytování.

U Baťova kanálu najdete mnoho cílů pro výlety všeho druhu. Kolem kanálu vede oblíbená cyklostezka z Kroměříže až do Hodonína. Navštívit můžete i řadu kulturních památek v okolí trasy kanálu, například město Uherské Hradiště, zámek Buchlovice, hrad Buchlov, zámek a zahrady v Kroměříži, skanzen Strážnice, archeoskanzen Modrá nebo poutní místo Velehrad. Oblast je také protkána vinařskými stezkami a vinnými sklípky.

 

Autor: Martina Limbergová