ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně Loučná nad Desnou

Podle zdroje idnes.cz je vodní elektrárna Dlouhé Stráně jedním ze sedmi největších divů České republiky. Řadí se také mezi nejvýznamnější české památky, například po bok takových perel jako je Hluboká nad Vltavou nebo Karlštejn, přestože se jedná o památku technickou, a roku 2005 se také při hlasování občanů stala největším divem naší republiky.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně Loučná nad Desnou

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Loučná nad Desnou
GPS: 50.07480000, 17.15991000
Vodní elektrárna Dlouhé Stráně Loučná nad Desnou map

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně Loučná nad Desnou - zajímavosti

Dlouhé Stráně jsou třetí největší přečerpávací elektrárnou na světě. V České republice mají právě Dlouhé Stráně největší spád ve srovnání s ostatními vodními elektrárnami, a krom toho má také největší výkon a největší reverzní vodní turbínu v celé Evropě.

Se stavbou elektrárny bylo započato roku 1978, přičemž během 80. let se stavební práce dostaly do útlumu a v roce 1985 byla provedena modernizace objektu. Rozhodnutí o dokončení stavby padlo až po roce 1989. Elektrárna pak byla do provozu uvedena v roce 1996.

Prohlídka elektrárny

Elektrárna je v současné době otevřena návštěvníkům po předchozím objednání. Prohlídka zahrnuje seznámení s technologickými provozy, umístěnými v rozlehlých podzemních prostorách. Součástí trasy je také dolní a horní nádrž, položená v nadmořské výšce 1 350 metrů na hoře Mravenečník. V Návštěvnickém centru se promítá film, zaměřený na toto unikátní vodní dílo, kromě toho je zde umístěn také model, zachycující i průřez podzemní elektrárny.

Jak se objednat?

Objednávky na prohlídku vodní elektrárny Dlouhé Stráně se provádí online, a to nejlépe alespoň tři týdny před termínem prohlídky. Prohlídku je pak nutné nejpozději do 3 pracovních dnů uhradit, v opačném případě dojde k jejímu zrušení. Poté, co návštěvník prohlídku uhradí, obdrží na email potvrzení o zaplacení, které si následně musí vytisknout a dostavit se s ním k místu, kde celá exkurze začíná, tedy k autobusové zastávce Kouty, a to nejlépe 15 minut před zahájením prohlídky.

 

Autor: Andrea Štyndlová