ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Při východní polovině Králické pevnostní oblasti a ve směru na sever od města Králíky najdeme naučnou stezku vojenské historie Králíky o celkové délce asi 6,5 km. Propojuje Pěchotní srub U Cihelny, Vojenské muzeum Králíky a dělostřeleckou pevnost Hůrka, prochází kolem bojových objektů této tvrze a směřuje k Muzeu čs.opevnění z let 1935-38.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velké náměstí, Králíky
GPS: 50.08861500, 16.76979690
Naučná stezka vojenské historie Králíky map

Naučná stezka vojenské historie Králíky - zajímavosti

Unikum této naučné stezky tkví v protibetonových střelách Röchling, které představovaly tajnou zbraň třetí říše. Ještě v dnešních dobách je najdeme zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K-S 11 ve tvrzi Hůrka.

Podél celé trasy jsou umístěny informační tabule a nastoupit se na ní dá u všech muzeí a na Velkém náměstí v Králíkách. Cílem této trasy bylo propojit centrum města Králíky s trojicí vojenských muzeí, které se nachází na severním okraji města, i s dalšími lokalitami, které se nějak váží k vojenské historii.

Naučná stezka nemá okružní charakter, ale je složena z vedlejšího a hlavního okruhu, z různých odboček a propojek. Vyjít lze od Městského muzea Králíky, které se nachází na zmíněném Velkém náměstí, a odkud také vede trasa na Kralický Sněžník a k dalším místům.

Jednodenní pěší trasy:

Trasa Š1 - vede z nádraží v Těchoníně ke tvrzi Bouda a trvá asi 5 až 6 hodin. Je dlouhá asi 6,5 km a vede po lesním úseku.
Trasa Š2 - vede z nádraží Králíky přes Velké náměstí a odtud pak podél informačních tabulí a značek po naučné stezce. Časová náročnost je 5 až 6 hodin chůze.

Jednodenní trasy s dopravou autobusem

Trasa Š3 - vede od chaty na Suchém Vrchu, kde je možné zaparkovat auto a navštívit rozhlednu. Dále vede po červené značce k tvrzi Bouda a je dlouhá přibližně 3,2 km. Časově vyjde asi na 5 hodin.
Trasa Š4 - autobusem se dá dojet k parkovišti u vstupního areálu Muzea opevnění - dělostřelecké tvrze Hůrka vede až k Muzeu čs.opevnění z let 1935-38 a pěchotnímu srubu K-S 14 U Cihelny. Časová náročnost je asi 50 minut.

 

Autor: Andrea Štyndlová