ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Památník Gablenz bitva u Trutnova

Dne 27. června 1866 se u Trutnova odehrála bitva, ze které jako vítězi vyšli vojáci rakouského X. armádního pluku pod vedením generála Ludvíka Gablenze. Tuto významnou událost dodnes připomíná pomník ve tvaru obelisku na návrší zvaném Šibeník u Trutnova.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sluneční stráň, Trutnov
GPS: 50.55592330, 15.90614030
Památník Gablenz bitva u Trutnova map

Památník Gablenz bitva u Trutnova - zajímavosti

Jednalo se tehdy o jedinou bitvu, v níž roku 1866 zvítězilo rakouské vojsko. Pomník připomíná všechny, kteří v této bitvě padli, ať už to byli rakouští důstojníci nebo vojáci z různých útvarů. Ztráty na rakouské straně se vyšplhaly téměř až k pěti tisícům padlých, což byl počet čtyřikrát vyšší, než ten, který udával počet padlých na straně pruské.

Generál Ludvík Gablenz v lednu roku 1874 v Curychu spáchal sebevraždu. V září roku 1905 došlo k převezení jeho ostatků z Curychu do Trutnova, kde byly, společně s původním náhrobkem, uloženy v kryptě zdejšího památníku.

Přímo k památníku vede naučná stezka nazvaná Po stopách války 1866 - Den bitvy u Trutnova 27.6., přičemž začátek trasy se nachází na Krakonošově náměstí v Trutnově, kde je také umístěn úvodní panel úseku. Trasa dále vede přes vrch Šibeník s památníkem generála Gablenze a pak ke kapli sv. Jana Křtitele. Celá trasa je dlouhá asi 3 km.

Na místní naučnou stezku přímo navazuje cyklo stezka dlouhá přibližně 11 km, která dále vede kolem dalších významných míst a méně známých památek u Bojiště a Starého Rokytníku.

Zmiňme ještě dálkovou cyklistickou trasu, která vede od polských hranic přes Trutnov až do Dvora Králové nad Labem a na samotné bojiště rozhodující bitvy prusko-rakouské války, tedy k Chlumu u Hradce Králové. Součástí této cyklistické trasy je právě také místní úsek - výše zmíněná naučná stezka.

 

Autor: Andrea Štyndlová