ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Brněnská přehrada

Kam se chodí obyvatelé Brna i okolí v létě s oblibou koupat a kde rádi tráví svůj volný čas? Rozhodně na Brněnské přehradě, která poskytuje přímo ideální podmínky k rekreaci i sportovnímu vyžití všeho druhu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Rakovecká, Brno
GPS: 49.23593810, 16.51163830
Brněnská přehrada map

Brněnská přehrada - zajímavosti

Přehrada na řece Svratce byla plánována už od počátku minulého století, nakonec ale byla vybudována až v letech 1936-1940. Pro její stavbu bylo vybráno údolí s obcí Kníničky, která musela být zatopena. Přehrada se vzdouvá ve Veverské Bítýšce a končí hrází, která se nachází na hranici Brna-Bystrce a Brna- Kníniček. Na délku tak přehrada měří deset kilometrů a její plocha činí 259 hektarů.

Brněnská přehrada (v brněnském nářečí zvaném hantec se jí říká Prýgl) je v létě i v zimě cílem mnoha návštěvníků, kteří sem vyráží za sportem, procházkami, odpočinkem i zábavou. Z obou stran přehradu obklopují rozlehlé lesy, které nabízí možnosti turistiky i cykloturistiky. Na přehradě je provozováno mnoho vodních sportů jako kanoistika, veslování, vodní lyžování či jachting. Na levém i pravém břehu směrem od hráze dále se nachází několik velmi vyhledávaných pláží. Přehrada byla v posledních letech vyčištěna a tak nabízí velmi dobrou kvalitu vody po celé léto. V letní sezóně po přehradě plují lodě pravidelné lodní dopravy, kterými se dostanete na zmiňované pláže, ale i do Veverské Bítýšky a zpátky. Hlavně v okolí přístaviště, ale také kolem břehů se nachází množství občerstvení a hospůdek, kde si můžete odpočinout.

Častým cílem turistů je také hrad Veveří, který se tyčí na skalnatém ostrohu nad přehradou. Přes vodu byl u něj vybudován most pro pěší a cyklisty, který tak spojil oba břehy přehrady. Hrad veveří stojí na stejném místě už téměř tisíc let, v posledním století však byl značně zanedbán. Proto nyní prochází postupnou rekonstrukcí, která mu má navrátit jeho lesk a slávu. Kousek od hradu stojí stranou kaple Matky Boží z 12. století.

Kousek od přehrady se nachází další oblíbený výletní cíl a to zoologická zahrada Brno na Mniší hoře. K zakoupení jsou i výhodnější vstupenky spojující návštěvu zoo a plavbu parníkem po přehradě, pokud byste chtěli stihnout obojí.