ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Karlův Hrádek (zřícenina)

Pojďte s námi po červené turistické značce vedoucí z Českých Budějovic, dojdete k romantické zřícenině gotického loveckého hradu. Cesta vede podél Vltavy krásnou přírodou, hlubokými listnatými lesy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hluboká nad Vltavou
GPS: 49.11143610, 14.46020610
Karlův Hrádek (zřícenina) map

Karlův Hrádek (zřícenina) - zajímavosti

Karlův hrádek založil král Karel IV. ve 14. století. Patřil k hradu Hluboká nad Vltavou a byl určen především k loveckým akcím. Za Husitských válek byl opuštěn a vypálen. Následně chátral a měnil se ve zříceninu. Dochovaly se obvodové zdi s průjezdem brány, zbytky obytných místností kolem nádvoří a kaple. Karlův hrádek je celý zarostlý lesem. Od roku 2006 je zde nový most přes hradní příkop, což značně ulehčuje přístupnost zříceniny.

Stavba byla trojúhelníkového půdorysu a navazovalo na ni předhradí s hospodářským zázemím. To bylo odděleno hlubokým příkopem, přes který vedl padací most. Nádvoří hradu bylo obklopené jednopatrovými stavbami a kaplí, která byla pravděpodobně zaklenuta křížovou klenbou. Hrad byl pravděpodobně bezvěžového typu.

Ke zřícenině se vztahuje několik pověstí a všechny jsou o pokladu. V jedné si chudá žena všimne dukátů, které jsou v okolí rozsypané. Nabere si plnou zástěru, ale všimne si šedivého mužíčka, jak za ní křičí, že nese samé kuřince. Když se žena podívá, vidí, že je tomu skutečně tak. Vztekle vysype zástěru, ale doma najde jeden zapadlý dukát za pentlí. Jiná pověst vypráví o sklepě plném vinných sudů. Ty jsou ale hlídány obrovským vzteklým černým psem.

Nedaleko Karlova hrádku můžete navštívit zámek Hluboká nad Vltavou, lovecký zámek Ohrada, pomník Záviše z Falknštejna, kostel svatého Jana Nepomuckého a mnoho dalších památek, na které je tento kraj bohatý. Milovníci zvířat mohou navštívit zoologickou zahradu nebo Dvůr Vondrov, který je proslulý chovem koní. Od června do září se můžete vykoupat v moderním koupališti v blízkém Podskalí. Areál koupaliště nabízí také tenisové a volejbalové kurty, golfové i fotbalové hřiště a ubytování.

 

Autor: Marie Bukovinská