Šternberk

Poloha:

Pouhých 16 km ve směru na sever od Olomouce najdeme Šternberk, jehož jádro je městskou památkovou zónou. Územně spadá pod Olomoucký kraj a rozkládá se v údolí při západním okraji Nízkého Jeseníku. Město disponuje řadou historických památek a jeho okolí pak malebnou přírodou. S pravidelností se zde také konají závody do vrchu nazvané Ecce Homo.

Historie města

Historie původního městečka sahá do poloviny 13. století, kdy vzniklo v podhradí hradu Šternberka. Hrad i město bylo později, v polovině 14. století, opevněno hradbami, za husitských bojů se Šternberk vzdal před vojsk Prokopa Velikého a po následující dva roky se stal sídlem přívrženců kalicha. V roce 1469 se zde k jednání sešel Matyáš Korvín a Jiří z Poděbrad.

Roku 1621 Šternberk dobyli stavové a poté byl důležitou základnou císařské armády. Koncem třicetileté války město okupovala švédská vojska a město také zasáhly morové epidemie, proti nimž byl v roce 1719 symbolicky vztyčen morový sloup. Před bitvou u Slavkova se ve Šternberku setkal rakouský císař a ruský car.

Ve Šternberku se rozvíjelo tkalcovství a byla otevřena také továrna na výrobu lněných látek, v roce 1872 též tabáková továrna. Město se rozvíjelo také díky výstavbě železniční zastávky z nedaleké Olomouce a roku 1921 se zde konal první ročník zmíněného závodu Ecce Homo Šternberk.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Největším lákadlem Šternberka je bezesporu hrad, který byl stavebně upravován v 19. století. Nachází se v něm sbírka kachlových kamen a klasická expozice.

Z církevních staveb zmiňme kostel Zvěstování Páně, vystavěný v klasicistním duchu. Nachází se zde také barokně upravený augustiniánský klášter, který se v současné době využívá jako fara.

Příjemnou procházku slibuje nádherný městský park s novorenesanční kašnou, nebo pak náměstí s řadou měšťanských domů z 18. a 19. století.

Směrem na jihovýchod od Šternberka je velmi navštěvované místo, které je známé pod názvem Svatý Kopeček s poutním místem a ZOO.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 15.1 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací