ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jeseníky - pohoří

Jeseníky včetně svého podhůří jsou nejrozsáhlejším moravskoslezským pohořím a pro mnohé také tím nejkrásnějším v celé České republice. Pokud se chcete nechat okouzlit čistou a poměrně nedotčenou přírodou a zároveň mít veškeré turistické zázemí, toto místo je pro vás ideální. Jeseníky nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství krásných přírodních scenérií, zajímavých míst, měst a památek i vyhlášená střediska zimních sportů, prostě vše pro dokonalou letní i zimní dovolenou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hrubý a Nízký Jeseník, Česko
GPS: 49.82214140, 17.60569500
Jeseníky - pohoří map

Jeseníky - pohoří - zajímavosti

 

Jádro Jesenické oblasti tvoří Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Moravy Pradědem (1492 m.n.m.). Vrchol Praděd je středem celého tohoto pohoří a od něj poté vybíhají tři mohutné horské hřebeny. Se svou výškou i krásou se Hrubému Jeseníku dost podobá i pohoří Králický Sněžník, který pokračuje přes hranice až do Polska. Jeho nejvyšší vrchol nese také jméno Králický Sněžník a dosahuje výšky 1422 m.n.m. I ten je stejně jako Praděd oblíbeným výletním místem. Státní hranice probíhá také Rychlebskými horami. Ty jsou v průměru o zhruba 300 nadmořských metrů nižší než jejich předešlí sousedé, zato se však mohou pochlubit asi nejzachovalejší krajinou, protože jsou nejméně ovlivněny turismem. Hrubý Jeseník a jeho okolí je zahrnuto v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která zabírá plochu 744 km2 a důvodem ochrany jsou především botanicky velmi bohaté horské louky a rašeliniště. Co se turismu týče, celá Jesenická oblast je protkána hustou sítí značených turistických tras a cyklotras, v zimě také běžeckých stop. Každý si tu tak může vybrat podle libosti cíle výletů i trasy k nim. Také nabídka ubytování všech kategorií je tu obsáhlá a jistě všechny uspokojí.

Největšími městy Jeseníků jsou Šumperk, Bruntál, Krnov a Jeseník. Právě v části města Jeseník se nachází jedny z nejznámějších lázní u nás – Priessnitzovy lázně, kolébka vodoléčby dnes používané v celém světě. Krásným místem s typickou lázeňskou architekturou a atmosférou jsou lázně Karlova Studánka. Leží jen kousek pod vrcholem Pradědu a okouzlující je kromě nich i jejich okolí. Kdo sem zavítá, měl by zhluboka dýchat, protože právě tady je nejčistší vzduch v celé střední Evropě. Zajímavých turistických cílů jsou v tomto kraji však nejméně desítky. Jedním z těch nejnavštěvovanějších je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Nádrž na vrcholu kopce kousek od obce Loučná nad Desnou se dostala před několika lety mezi sedm divů Česka a každý návštěvník jistě pochopí proč.

Mezi nejvýznamnější přírodní zajímavosti tady patří Mechová jezírka na Rejvízu. Jde o největší rašeliniště na Moravě tvořené dvěma jezírky. Přístupné je větší z nich, ke kterému se dostanete pohodlně po povalovém chodníčku, součásti naučné stezky Rejvíz. Nádhera okolní přírody jistě stojí za takovou procházku. Dalším zajímavým dílem přírody je například jeskyně Na Špičáku, kterou najdete severně od města Jeseník, či jeskyně Na Pomezí vyhloubená v mramorovém podloží kousek od Lipové-Lázně.

Kdo má raději historické památky, jistě si tu také přijde na své. Mezi velmi oblíbené cíle výletů patří hrad Sovinec, stojící na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad je neustále postupně rekonstruován a kromě prohlídek tu během celé sezóny probíhají i různé kulturní akce. V jižní části Jesenicka je významným místem zámek Úsov. Tento původně gotický královský hrad nad městem Šumperk, později přestavěný na zámek, láká nejen prohlídkami interiéru, ale také sbírkami lovecko-lesnického muzea. Jistě nesmíme zapomenout ani na zámek Jánský Vrch, který tvoří dominantu městské památkové zóny města Javorník, nebo zámek Bruntál, který má velmi netradiční dispoziční řešení v podobě kruhové výseče. Velmi pěkný je i rozsáhlý park se salla terenou, obklopující bruntálský zámek. Jedno z nejdůležitějších míst mezi historickými památkami Jesenicka patří budově bývalé vodní tvrze v Jeseníku, kde dnes sídlí Vlastivědné muzeum. Vodní tvrz je krásnou ukázkou vyspělé středověké architektury.

Nejlépe si bezpochyby krásu a rozlehlost Jeseníků vychutnáte z vrcholků hor a také rozhleden, kterých tu najdete mnoho, jmenujme například Zlatý Chlum, Háj u Šumperka, skalní vyhlídky na Rabštejně, Venušiny misky či nejstarší rozhlednu v Jeseníkách na Biskupské Kupě. Výhledy do širokého okolí na zvlněnou krajinu pohoří a tyčící se vrcholky hor, na zalesněné stráně i města a městečka v údolích a vůbec všechnu tu krásu kolem si vás podmaní.

Jeseníky v sobě spojují ideální místo pro výlety i odpočinek. Poznejte krásu tohoto koutu České republiky a jistě nebudete litovat.