ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Šerák

Šerák, v rámci Hrubého Jeseníku dosti podstatný horský vrchol, položený v nadmořské výšce 1351 m, je velmi často vyhledávaným místem řady turistických tras. Jeho vrchol spadá pod Národní přírodní rezervaci Šerák - Keprník a v blízkosti stojí už 119 let chata Jiřího, společně s meteorologickou stanicí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Šerák, Ostružná
GPS: 50.18684500, 17.10668720
Šerák map

Šerák - zajímavosti

Z obce Ramzová se na Šerák lze dostat sedačkovou lanovkou, od jejíž vrcholové stanice je na špici Šeráku cesta dlouhá ještě něco přes 200 m. Z Šeráku se pak turistům, kteří vystoupali až na jeho vršek, dostane kouzelného výhledu na Rychlebské hory, Jeseník nebo Králický Sněžník.

Přibližně celou polovinu roku na Šeráku leží sníh a vládne zde extrémně chladné  klima. Teplota se v průměrných hodnotách udává na 2,2 °C.

Chata Jiřího na Šeráku, vystavěná v roce 1894 a stojící na kamenném podkladu, v současné době slouží jako restaurace a nabízí také možnost ubytování, a to během celého roku. Nejsnáze se k chatě lze dostat z obce Ramzová, vzdálené odtud asi 6,5 km. V její blízkosti jsou často navštěvované také Obří kameny a náročnější trasa pak vede na Praděd, nejvyšší horu Hrubého Jeseníku.