ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jestřebí (skalní hrad)

Jestřebí býval kdysi dávno mohutný hrad, vystavěný koncem 13. století nad Zámeckým rybníkem Jindřichem Berkou z Dubé. Jeho původní podoba se nám do současné doby dochovala bohužel jen z části. Skalní podloží pod hradem totiž značně erodovalo, načež došlo k utržení okrajů skály a poničení hradu, ze kterého se dochovala jen torza hradeb a jádro s předhradím.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Jestřebí
GPS: 50.61192220, 14.58070530
Jestřebí (skalní hrad) map

Jestřebí (skalní hrad) - zajímavosti

Skalní hrad Jestřebí leží asi 9 km ve směru na jihovýchod od České Lípy a 6 km severozápadním směrem od města Doksy. Je položen v nadmořské výšce 259 metrů a z jeho nově zrekonstruované vyhlídkové plošiny je působivý výhled na okolní krajinu.

Hrad byl vybudovaný prvními generacemi rodu Ronovců. Z mohutného skalního hradu se doposud dochovala pouhá jedna čtvrtina z jeho původní rozlohy. V dobách středověku stával přímo uprostřed močálů, které byly jen těžko prostupné. V současné době ho obklopují stromy. Je vystavěn na dvou sklaních plošinách.

Jak se k hradu dostat?

Skalní hrad Jestřebí se vypíná na pískovcové skále poblíž Máchova jezera. V oblasti českolipska je Jestřebí jedním z nejstarších hradů.

Z východu je Jestřebí přístupné schodištěm, které vede šachtou od cisterny. Ze západní strany, kde jsou zbytky paláce a věže, je Jestřebí nepřístupné. Z celé zříceniny je možné dostat se k dolnímu skalisku, vystoupat po prudkých točitých schodech až k bývalé hradní studně.

Ke zřícenině hradu se nejlépe dostanete cestou od hlavní silnice spojující Doksy a Českou Lípu. Až dojedete do obce Jestřebí, dejte se u hospody Na Rychtě směrem do centra až ke kostelíku a odtud pak krátkou cestou na hrad.

 

Autor: Andrea Štyndlová