ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Podolský most u Písku

Podolský most je součástí silničního spojení mezi Pískem a Táborem. Jedná se o obloukový most, který se klene přes řeku Vltavu poblíž obce Podolí, přibližně 10 km ve směru na východ od Písku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Podolský most, Podolí I
GPS: 49.35727750, 14.27301420
Podolský most u Písku map

Podolský most u Písku - zajímavosti

Předchůdce Podolského mostu

Most byl vystavěn v letech 1939 - 1943, aby nahradil starý řetězový most, vystavěný roku 1848. Tento starší most byl roku 1960 v souvislosti s výstavbou Orlické přehrady rozebrán a přemístěn na Lužnici k vesnici Stádlec a dnes je známý jako Stádlecký most.

Významná ocenění

Ve 30. letech minulého století byl návrh mostu oceněn v Paříži na architektonické výstavě, kde byl nazván "Le beau pont de l´Europe", tedy Krásný most Evropy, a oceněn Zlatou medailí. V roce 1939 pak získal další ocenění, a to na výstavě v belgickém Lutychu. Autory projektu jsou V. Janák, J. Brebera a L. Pacholík.

Historie

Během druhé světové války představoval most důležitou dopravní spojnici. Roku 1945 tvořily oba břehy demarkační linii mezi sovětskou a americkou částí osvobozovaného Československa. Během dubna a května roku 1945 pak most sloužil coby ústupová cesta německých jednotek do amerického zajetí.

Jen krátce po osvobození se u Podolského mostu staly zločiny proti lidskosti ze strany sovětských vojáků. Na pravém břehu byli internování němečtí vojáci, ženy a dívky tady byly zneužívány a celá řada z nich tady spáchala sebevraždu.

Technické údaje

Délka mostu je 510 m a je tvořen několika oblouky, z nichž největší má rozpon 150 m a krajní pak 36,65 m. Most je široký pouhých 8,5 m, z čehož 6,5 m tvoří vozovka a 1+1 m chodníky. Vozovka je umístěna ve výšce 55 - 65 metrů nad hladinou řeky.