ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Telč

Přestože územně spadá pod kraj Vysočina, považují ji mnozí za bránu do jižních Čech. Je jedním z nejkrásnějších měst v České republice, leží východně od Jindřichova Hradce a známe ho pod názvem Telč.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykova, Telč
GPS: 49.18416500, 15.45386190
Telč map

Telč - zajímavosti

Město Telč je známé především svým zámkem a půvabným náměstím, ovšem je toho zde k vidění mnohem více. Krásné procházky slibují cesty kolem tří rybníků na okraji města, posvátné ticho zase nabídnou telčské kostely. Vynikajícím tipem na výlet je nedaleký hrad Roštejn nebo Oslednice, kde najdeme rozhlednu. V každém případě si Telč své umístění na seznam světového dědictví UNESCO rozhodně zaslouží.

Historie města

V místech, kde se dnes rozkládá město Telč vedly už ve středověku důležité obchodní stezky a na vyvýšenině Humpolecké cesty byl později založený dvorec a románská rotunda, které se staly hospodářským centrem pro celou oblast. Během 13. století zde vzrůstal počet obyvatel, a tak bylo poblíž dvorce založeno sídlo s názvem Staré město, které je dnes součástí Telče. Vznik samotné Telče ovšem není dodnes přesně známý.

Známá éra pánů z Hradce se započala v roce 1339, když tehdejší majitel panství, Jan Lucemburský, předal tento majetek Oldřichovi z Hradce. O Telči coby o městě se začíná hovořit od roku 1366, nicméně zakládací listina se do současnosti nedochovala, takže přesné datum založení města není známo.

S renesanční výstavbou měšťanských domů na náměstí započal Zachariáš z Hradce, který také nechal přebudovat zdejší pevnost na renesanční zámek. Páni z Hradce pak měli Telč v držení až do roku 1604 a poté ji vlastnil Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Dalším majitelem byl rod Lichtenštejnů-Kastelkornů a po nich pak Lichtenštejnů-Podstatských, kteří panství vlastnili až do roku 1945.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Ani jeden ze zmíněných majitelů do tváře města jako celku nijak významně nezasahoval, díky čemuž se nám do současné doby Telč dochovala tak, jak asi vypadala v době před pár staletími.

Takřka povinností je v Telči procházka po zdejším náměstí, plném měšťanských domů, které jakoby snad měly tvořit kulisu k pohádce. Dům č.p. 122 sloužil jako Hasičský dům, a telčský dům č.p. 31 získal roku 2003 cenu za nejlépe rekonstruovanou historickou stavbu. Ozdobou náměstí jsou kromě domů také dvě překrásné kašny a Mariánský sloup.

Ze sakrálních staveb rozhodně stojí za zmínku a návštěvu kostel sv. Ducha, položený na nejvyšším místě městského areálu, nebo kostel sv. Jakuba či jezuitský kostel Jména Ježíš. Telč se může také chlubit prvním kostelem v českých zemích, který byl zasvěcen sv. Janu Nepomuckému.

Naprostou dominantou Telče je samozřejmě zdejší zámek, kterému je na našich stránkách věnován samostatný článek.

 

Autor: Andrea Štyndlová