ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sobotka - brána do Českého Ráje

Sobotka je malé malebné městečko kousek od Jičína, které je označováno za jižní bránu Českého ráje. Město se vám může zdát tak trochu zastrčené a zapomenuté, ale zdání klame, protože se jedná o místo s výraznou historií a bohatou kulturní tradicí.

Sobotka - brána do Českého Ráje Sobotka - brána do Českého Ráje Sobotka - brána do Českého Ráje Sobotka - brána do Českého Ráje

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 50.46756750, 15.17661080
Sobotka - brána do Českého Ráje map

Sobotka - brána do Českého Ráje - zajímavosti

Sobotecká lidová architektura

Centrum Sobotky má chráněnou památkovou zónu, jelikož se zde dochovaly klasické roubené sobotecké stavby (lidová architektura). Náměstí má krásný čtvercový tvar s dominantou v podobě kostela svaté Máří Magdalény. Kostel byl vybudován v šestnáctém století a může se pochlubit zcela výjimečným interiérem pocházejícím právě z tohoto období. Na náměstí však stojí i další roubené budovy, jako třeba Gansův dům s číslem popisným 129.  Za zmínku rozhodně stojí také i to, že zde naleznete Muzeum Fráni Šrámka, kde je vždy jednou ročně pořádána tradiční literární soutěž s jeho jménem. V sobotce také naleznete Šolcův statek, jedinečné stavení z roku 1811, které bylo rozsáhle zrekonstruováno a proměněno ve stylovou galerii.  Otevřeno je zde od 1. 5. – 31. 10. Denně od 8 – 11.30 a od 13 – 17 hodin. V Sobotce naleznete velké množství zajímavých roubených staveb, bohužel jen pár jich je v dobrém technickém stavu, tak jako třeba Dům u svaté Anny na ulici Novoměstská 75 anebo ještě třeba Vránův dům na ulici Humprechtská 156. Podobná stavení naleznete ještě také v nedalekém Vesci u Sobotky.

Sobotka, místo turistických tras

To však není jediné, co v Sobotce můžete uvidět. Kousek od náměstí se dostanete na nádherný lovecký zámek ze 17. století – Humprecht. Dále je Sobotka také výchozím místem pro celou řadu turistických tras. Dostat se odtud můžete na hrad Kost, Trosky, zámek Staré Hrady anebo se třeba do údolí Plakánku.

Sobotecký hřbitov

Ne, vskutku nejsme morbidní. Vedle Vyšehradského hřbitova je to nejspíše druhý nejproslavenější hřbitov v Česku. Tento hřbitov již opěvoval zdejší rodák Fráňa Šrámek, který je zde také pochován. Osobností je zde však pochováno mnohem víc. Hřbitov se nachází na úpatí zámeckého lesoparku hned pod zámkem Humprecht a je odtud nádherný výhled na Sobotku.

Autor: Adriana Dosedělová