ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Petrovice a okolí

Malebné Petrovicko na rozhraní středních a jižních Čech spadá do turistické oblasti Toulava. Krom toho, že je bohaté na zajímavé turistické a cyklistické trasy, vzácnou faunu a flóru i kulturní památky, je známé také jako „kraj kamenů“. K jeho dominantám totiž patří velké žulové balvany volně stojící v krásné zvlněné krajině. Těmi nejzajímavějšími jsou Husova kazatelna – největší český viklan či Vrškámen, který zde podle pověsti upustil čert.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Petrovice 7, Petrovice
GPS: 49.55420390, 14.33872830
Petrovice a okolí map

Petrovice a okolí - zajímavosti

Skvělým výchozím bodem k výletům, ať už pěšky, na kole či autem, je obec Petrovice, kde stojí za to strávit několik nocí a prozkoumat odtud všechny okolní zajímavosti. Začíná zde okružní 27 km dlouhá naučná stezka, na které objevíte rozmanité přírodní památky, půvabné vesničky a osady, vodní mlýny i vápencové jeskyně (např. Divišovu jeskyni v Týnčanech) nebo například nápaditou křížovou cestu Kuníček.

O barvité historii zdejšího kraje vás přesvědčí hrad Zvíkov tyčící se nad soutokem řek Otavy a Vltavy (s vyhlášeným minipivovarem v podhradí), neogotický zámek Orlík skrývající Schwarzenberskou hrobku nebo zřícenina hradu Vrškamýk. S lidovými stavbami středního Povltaví se seznámíte ve skanzenu Vysoký Chumec (pod stejnojmenným hradem, který je v současnosti nepřístupný). Za návštěvu stojí také premonstrátský klášter  a kostel v Milevsku, jenž patří k nejstarším na jihu Čech.

Rodiny s dětmi by neměly vynechat Počepice s areálem U Radešínka, kde se nachází adventure golf a rodinná pekárna s vynikajícími medovými perníčky. Zážitky na vaše děti čekají také v přírodním parku Zeměráj u Kovářova. Najdete tu mimo jiné oživenou archeologickou vesničku, stezku naboso a interaktivní přírodní hřiště s řadou zábavných a naučných stanovišť. Nedaleko Petrovic je také Monínec, pro Středočechy známý především jako lyžařský areál, ale neméně zajímavý i v létě – ve zdejším activity parku můžete vyzkoušet např. lukostřelbu, terénní koloběžky, vodní maxiskluzavku a spoustu dalších atrakcí.

Mnoho možností k rekreaci včetně koupání skýtá rozlehlá Orlická přehrada. Kousek pod její monumentální hrází řeka vyhloubila meandr známý jako Vltavská podkova. Solenická vyhlídka, ze které ji budete mít jako na dlani, bezesporu patří k nejkrásnějším v Čechách! Další pěkné výhledy nabízí třicetimetrová rozhledna Milada na protějším břehu, zajímavě konstruovaná rozhledna Kuníček či Langova rozhledna, na níž si můžete zarezervovat romantickou večeři nebo aspoň poslat originální pohled z místa zvaného Onen svět.

Kde se ubytovat při vícedenní návštěvě?

Pro ubytování je ideální využít Hotel Modrá Hvězda, který se nachází na náměstí přímo v obci Petrovice. Nyní je navíc pro nové rezervace nabízena sleva 10%, při sdělení kodu hvezda2020 v telefonické, nebo emailové objednávce. Stránky hotelu jsou dostupné na adrese www.hotelmodrahvezda.eu/