ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Památník Adalberta Stiftera

Adalbert Stifter se narodil 23. října v Horní Plané. Byl rakouským malířem, spisovatelem a pedagogem, který proslul svým blízkým vztahem k Šumavě a její přírodě. Zemřel 28. ledna 1868 v Linci.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Plešné jezero, Nová Pec
GPS: 48.77670000, 13.85821970
Památník Adalberta Stiftera map

Památník Adalberta Stiftera - zajímavosti

Stifterův památník najdete na severozápadním břehu Plešného jezera v malebném kraji Šumavy. Je položen v nadmořské výšce 1 311 metrů pod vrcholem Plechý. Byl vystavěn mezi lety 1876 - 1877 a má tvar štíhlého obelisku o výšce 14,5 metrů. K jeho stavbě bylo využito místní žuly.

Přímo z plošiny u pomníku je působivý výhled na okolní krajinu a především na Plešné jezero.

Autory Stifterova památníku byl kameník Adolf Paleczek, Johan a Franz Saumer, Josef Schröderer a Franz Stiny. Počáteční písmena svých jmen vyryli kameníci do bloků pod vyhlídkovou plošinou u památníku. Postupem času, když jeden z autorů památníku zemřel, vystoupal Franz Saumer na toto místo a začernil vždy příslušné iniciály. Poté, co sám roku 1937 zemřel, jeho iniciály nikdo nezačernil.

Památník Adalberta Stiftera byl slavnostně odhalen 26. srpna 1877

Jak se k památníku dostat?

Z vrcholu Plechý vede k památníku Adalberta Stiftera turistická stezka, značená žlutě.

V roce 2006 byla otevřena zážitková cesta s názvem Duch pralesa, která vás k památníku dovede také, ale je o něco strmější a kratší. Stezka není turisticky nijak značena.

 

Autor: Andra Štyndlová