ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kratochvílova rozhledna

Jen co by kamenem dohodil od centra města Roudnice nad Labem najdete moc hezkou rozhlednu z období první republiky. Je sice položena v nadmořské výšce pouhých 230 metrů, takže se na první pohled nemusí jevit jako příliš zajímavá, ale pokud ji navštívíte, přesvědčí vás o opaku. Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 50 schodů. Po jejich zdolání se vám otevře kouzelný výhled na České středohoří, díky jehož úchvatnosti budete o významu Kratochvílovy rozhledny dokonale přesvědčeni.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dr. Slavíka 2740, Roudnice nad Labem
GPS: 50.42164420, 14.26110110
Kratochvílova rozhledna map

Kratochvílova rozhledna - zajímavosti

Výhled z Kratochvílovy rozhledny

Výhled z rozhledny je až překvapivě krásný vzhledem k tomu, že se stavba nenachází na nijak významném výškovém bodě. Přímo na plošině jsou informační tabule, popisující výhled, který se vám naskýtá. Bohužel jsou častým terčem vandalů, a tak je možné, že se díky jejich řádění nedozvíte nic...

Město Roudnici nad Labem však určitě poznáte i bez informačních tabulí. Ve směru na sever je možné vidět televizní vysílač na Bukové hoře a Varhošť. Pokud vám počasí bude nakloněno, směrem na západ uvidíte Milešovku a za korunami stromů byste měli vidět také Říp.

Jak se sem dostat?

Kratochvílova rozhledna je poměrně dobře dostupná přímo z centra Roudnice nad Labem, ovšem cesta k ní není až tak dobře značená. Vycházíte-li z Karlova náměstí, vydejte se po Řipské a Riegrově ulici a za policejní stanicí odbočte doleva. Poté, co vystoupáte po schodech, přejděte trať a budete skoro u rozhledny.

Právě od náměstí vede asi nejjednodušší cesta k rozhledně, která je návštěvníkům volně přístupná.

Historie rozhledny

Stavba Kratochvílovy rozhledny proběhla v roce 1934. Měla být oslavou a připomínkou 60ti letého výročí Rolnické záložny podřipské a svůj název si získala po prvním předsedovi této instituce, po Václavu Kratochvílovi.

Návrhem konstrukce je Ing. Dr. Štěpánek, který vyprojektoval rozhlednu vzdušné betonové konstrukce na kruhovém půdorysu. Z vnější strany stavby je 8 sloupů, mezi nimiž se stáčí schodiště.

 

Autor: Andrea Štyndlová