ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka Boubínský prales

Samotné jádro Boubínského pralesa, jedné z našich nejznámějších a nejcennějších přírodních zajímavostí, bylo civilizací takřka nedotčené po celá dlouhá staletí. Pokud se Boubínským pralesem procházíte, často nabýváte pocitu, že jste se ocitli v pohádce. Cesty zde lemují paloučky, stromy jsou porostlé lišejníkem a vše dotváří zem porostlá kapradím a mechem. Naučná stezka Boubínským pralesem vás povede všemi přírodními nádherami tohoto koutu naší republiky, ovšem je poměrně populární a turisticky vyhledávaná, takže i docela frekventovaná. I přesto krása zdejší přírody není narušena a vy si ji při procházce budete moci vychutnat.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Boubínský prales
GPS: 48.97294440, 13.81926420
Naučná stezka Boubínský prales map

Naučná stezka Boubínský prales - zajímavosti

Kudy naučná stezka Boubínský prales vede?

Kudy vás naučná stezka provede? Především po obvodu jádra druhé nejstarší přírodní rezervace v České republice, přičemž vás seznámí s historií pralesa, ukáže vám nádhernou přírodu Šumavy a nejvzácnější stromy.

Naučná stezka Boubínský prales je položená ve výšce asi 1000 m.n.m. a prochází národní přírodní rezervací. V dřívější době stezka  zasahovala také do samotného jádra pralesa, ovšem dnes tomu tak není a vede pouze po jeho obvodu, který je obehnán plotem. O tomto opatření bylo rozhodnuto během 70. let 20. století, protože dříve právě do centra Boubínského pralesa mířily davy turistů, což se značně podepsalo na zdejší přírodě. Rozloha oplocené části je 47 ha.

Charakter naučné stezky

Naučná stezka vede z části po modře a zeleně značené trase a je označená místním značením. Porost tvoří převážně smrky, buky a jedle. Ty nejvzácnější dřeviny mají stáří 300 - 400 let. Boubínský prales se pak rozprostírá ve směru na západ od hory Boubín.

Naučná stezka začíná u Boubínského jezírka, je dlouhá asi 4 km a nachází se na ní 9 zastavení, z nichž se turisté dozví více o historii Boubínského pralesa, jezírku, vzniku rezervace a zdejší flóře i fauně. Poté, co projdete celou stezkou, je možné jít dál až k rozhledně na Boubíně, která je položená v nadmořské výšce 1 362 m.n.m. Zajímavé je pak pokračovat do Kubovy Hutě, což je nejvýše položená železniční stanice na území Čech, rozkládající se v 995 metrech nad mořem.