ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka se Skřítkem kolem Pradědu

Kolem nejvyšší hory Moravy vede spoustu turistických tras a stezek a my se dnes seznámíme s jednou z nich, která nese název Se Skřítkem kolem Pradědu, a která turisty seznamuje s historií tohoto kraje, zdejší přírodou a horou Praděd.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Ovčárna-Praděd
GPS: 50.07098000, 17.23878190
Naučná stezka se Skřítkem kolem Pradědu map

Naučná stezka se Skřítkem kolem Pradědu - zajímavosti

Kudy stezka vede?

Chráněná krajinná oblast Jeseníky a národní přírodní rezervace Praděd je jednou z nejcennějších přírodních krás naší republiky. Právě zde se rozkládá i vrchol Praděd s rozhlednou.

Stezka se táhne přes vysokohorský terén v okolí Pradědu a otevírají se z ní přímo kouzelné výhledy na zdejší krajinu. Praděd je celkově poměrně frekventovaným místem, a to jak v letních, tak i zimních měsících, takže ani naučná stezka není úplně liduprázdná. Vede kolem některých turistických chat, kde je možné se na chvíli zastavit a občerstvit se.

Skřítek od Petrových kamenů je jakýmsi průvodcem na této stezce. Byl pomocníkem bájného Praděda a jeho sochařské ztvárnění najdete na rozcestí Skřítek na cestě mezi Šumperkem a Bruntálem.

Panel při úvodním zastavení nás informuje o tom, že můžeme projít hned několik tras v závislosti na tom, co chceme vidět nebo v jak dobré jsme kondici. Základní trasa začíná v Ovčárně pod Pradědem a má převýšení 210 metrů. Zpočátku vede po červené a posléze po modré trase až na Praděd. Naučná stezka z Ovčárny na Praděd je dlouhá asi 3,5 km a je zcela nenáročná, vhodná dokonce i pro malé děti nebo rodiny s kočárkem.

Na stezce turisty čeká celkem 8 zastávek - informačních panelů. Po necelém kilometru chůze ve směru od Ovčárny narazíte na příjemnou turistickou chatu Barborka. Pokud si poté ještě na jeden zátah na vrchol Praděd netroufáte a budete se chtít občerstvit, můžete pokračovat dále po červené a sejít z cesty k Pradědu k turistické chatě Švýcárna. Jestliže se pak budete chtít vydat na Praděd, bude třeba se vrátit stejnou cestou zpět na hlavní asfaltku, ze které jste k chatě došli.

Posledním zastavením je Praděd, nejvyšší hora Moravy s televizním vysílačem, restaurací a rozhlednou.