ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hazmburk (zřícenina)

Jednou z nejznámějších krajinných dominant v celém Českém středohoří je bezesporu zřícenina gotického hradu Hazmburku. Nachází se u vesnice Klapý, jen 4 km od Libochovic.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Klapý 1, Klapý
GPS: 50.43418420, 14.01411470
Hazmburk (zřícenina) map

Hazmburk (zřícenina) - zajímavosti

Počínaje rokem 1335 až do poloviny 16. století byl hrad majetkem rodu Zajíců, nicméně poté byl opuštěný a jeho význam postupně upadal. Zřícenina hradu Hazmburka byla zejména v době romantismu hojně vyhledávaná například Svatoplukem Čechem nebo Karlem Hynkem Máchou a dalšími romantiky.

V místech pozdějšího hradu už pravděpodobně dříve stávala tvrz nebo menší kamenný hrad, a to až do 14. století, kdy zde Zajícové nechali vystavět hrad. Původní hrad nesl název Klepy a nechali ho zde vystavět páni z Lichtemburka. První z rodu Zajíců, který hrad vlastnil, byl Zbyněk Zajíc z Valdeka, kterému hrad v roce 1335 prodal Jan Lucemburský. Právě Zbyněk Zajíc z Valdeka hrad přejmenoval na Hasenburg (Hase = zajíc) podle rodového erbu, na kterém byl motiv zajíce.

Postupem času procházel hrad přestavbou a byl rozšířen o východní část vrcholové planiny. V době husitských bojů byl hrad katolický a zároveň největší oporu pro krále Zikmunda tvořila právě vojska z Hazmburku. Hrad v nedalekých Libochovicích byl v roce 1424 dobyt vojsky Jana Žižky a husité obléhali také Hazmburk, ovšem bezúspěšně. Další pokus husitů o dobytí hradu se konal v roce 1429, nicméně odolal, stejně jako při třetím z jejich pokusů. Díky jeho nedobytnosti dokonce stoupenci krále uvažovali o tom, že zde uloží poklady z chrámu sv. Víta.

Posledními stavebními úpravami hrad Hazmburk prošel v období kolem roku 1459. Z rodu Zajíců byl posledním majitelem hradu Kryštof Zajíc z Hazmburku, který ho v roce 1558 prodal Lobkowitzům. Dalšími majiteli hradu byli například Šternberkové, Dietrichsteinové či Hebersteinové a roku 1954 byl zestátněn.

Ve své době byl Hazmburk jeden z největších a zároveň nejpevnějších hradů v celé zemi. Zaujímá strategickou polohu na čedičovém kopci, čímž je prakticky nedobytný. Původně zabíral plochu přibližně 130 x 70 m a dominovaly mu dvě věže, Černá, vysoká 25 m, která měla oválný tvar, a Bílá, o celkové výšce 26 m a hranolovém tvaru. Jádro hradu tvořil palác a další dvě palácové budovy.

V roce 1994 se na hradě započalo se sanačními pracemi a hrad byl také elektrifikován. V roce 1996 se zřícenina hradu Hazmburku zpřístupnila veřejnosti a Bílá věž nabízí kouzelný výhled do okolí a Českého středohoří. Dobře vidět je Milešovka, Kletečná a Lovoš.

 

Autor: Andrea Štyndlová