ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Praha - Hradčany

Hradčany jsou dnes pražskou městskou čtvrtí, rozdělenou mezi městské obvody a městské části Praha 1 a Praha 6. Nejznámějším místem celých Hradčan je bezesporu Pražský hrad, řadící se k nejznámějším evropským hradům, a který je  nejrozlehlejším hradním komplexem na světě. Od roku 1784 se Hradčany staly součástí Královského hlavního města Prahy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mariánské hradby, Praha 6
GPS: 50.08930030, 14.39821640
Praha - Hradčany map

Praha - Hradčany - zajímavosti

Historie Hradčan

K založení Hradčan coby poddanského města došlo z iniciativy nejvyššího purkrabího Hynka Berky z Dubé někdy kolem roku 1320. tehdy byly Hradčany tvořeny zástavbou v okolí dnešního Hradčanského náměstí, které se rozkládalo až k ulici U kasáren, a na kterém bylo v té době tržiště. Od roku 1375 se město rozšířilo o Pohořelec, Újezd a Nový Svět a v roce 1420 poničil Hradčany požár.

K obnovení zástavby došlo během 40. let 15. století, a vystavěny byly hlavně kanovnické domy a šlechtické paláce. Roku 1598 došlo k povýšení Hradčan na královské město a dne 1. června 1784 byly Hradčany připojeny k Praze.

V současné době jsou Hradčany tvořeny souborem cenných historických a kulturních památek, z nichž k nejvýznamnějším se řadí Pražský hrad. Hradčany jsou sídlem králů, císařů a od roku 1918 také prezidentů. Řadí se k nejnavštěvovanějším místům v celé Praze.

Památky a zajímavá místa

Dominantou Hradčan a samozřejmě i samotné Prahy je Pražský hrad a katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava. Součástí hradního areálu je také Zlatá ulička, věž Daliborka, klášter sv. Jiří nebo Lobkovický palác.

V prostorách kláštera sv. Jiří jsou v současné době umístěny sbírky Národní galerie z období české gotiky, renesance a baroka.

Za návštěvu stojí také Belvedér, královský letohrádek královny Anny, Královská zahrada, Arcibiskupský palác, Šternberský palác, ve kterém je dnes umístěno staré evropské umění ze sbírek Národní galerie, nebo Loreta či Schwarzenberský palác.

V oblasti Hradčan najdeme také Strahovský  klášter, Černínský palác nebo Pohořelec, jednu z nejstarších částí celých Hradčan.

 

Autor: Andrea Štyndlová