ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

České Budějovice - královské město

Při cestě do Jihočeského kraje se zastavte v Českých Budějovicích, ve správním centru kraje a také známé kulturní metropoli. Mají toho hodně co nabídnout, od mnohých historických památek po například kulturní a gastronomické zážitky.

České Budějovice - královské město České Budějovice - královské město České Budějovice - královské město České Budějovice - královské město České Budějovice - královské město České Budějovice - královské město České Budějovice - královské město

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Karla IV., České Budějovice
GPS: 48.97449890, 14.47451280
České Budějovice - královské město map

České Budějovice - královské město - zajímavosti

Historické jádro města je městskou památkovou rezervací a k vidění je tu opravdu mnoho zajímavých a cenných staveb. Však se také historie města začala psát už v polovině 13. století, kdy jej jako královské město tady na soutoku Vltavy a Malše založil král Přemysl Otakar II.

Centrálním náměstím je náměstí Přemysla Otakara II., které má téměř čtvercový tvar s rozměry zhruba 133x133m. Stojí na něm mimo jiné budova radnice a také známá Samsonova kašna, jedna z největších barokních kašen v zemi, která je velmi významnou památkou. Kousek od náměstí se nachází katedrála sv. Mikuláše a vedle ní Černá věž, která plní úlohu její zvonice. Zároveň je také oblíbeným turistickým cílem, který v sezóně poskytuje krásný pohled na město z výšky.

Asi o sto metrů dál se nachází Piaristické náměstí, z náměstí Přemysla Otakara II. k němu vede Piaristická ulice. Rozkládá se na místě bývalého hřbitova a jeho nevýznamnější stavbou bývalý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie. Kostel Obětování Panny Marie je nejcennější historicko-uměleckou památkou Českých Budějovic, byl totiž založen spolu s městem už v roce 1265. Později byl několikrát místy upraven, ale pořád si zachovává svou gotickou tvář. Najdete v něm vzácné fresky ze 14. století, unikátem je dvojitá freska ve výklenku proti severnímu vstupu do příčné lodi. Nachází se tu také se svými 10 metry největší freska sv. Kryštofa v Česku. Na náměstí můžete zavítat ale také třeba do Jihočeského motocyklového muzea.

Kromě zmiňovaného muzea jsou v Budějovicích ještě Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Muzeum energetiky a Budvar muzeum České Budějovice, věnované zdejšímu výbornému pivu. Kdo by raději zavítal do přírody, může se vydat k blízkým Vrbenským rybníkům na severovýchodním okraji města. Jedná se o soustavu čtyř rybníků, po jejichž hrázích vede i naučná stezka.

České Budějovice bývají často výchozím bodem pro další výlety, protože v jejich okolí se nachází mnoho zajímavých cílů. Jmenujme například zámek Hluboká nad Vltavou, hradní zříceniny Dívčí kámen či Karlův hrádek, vesnici Holašovice zapsanou na seznamu UNESCO nebo o trochu vzdálenější města Třeboň a Český Krumlov, další perly jižních Čech.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Lenka Marešová