ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka již po mnoho desetiletí patří k těm nejafektovanějším a nejoblíbenějším turistickým stezkám v Českém ráji. Celková délka stezky je 119 kilometrů (i když, co zdroj, to jiný údaj) a vede z Jičína až do Mladé Boleslavi. Tato stezka prochází krásnou krajinou, překonává různá údolí, skalní města, vrchy, potoky a míjí i středověké hrady a prochází borovicovými lesy s romantickými panoramaty do dalekého okolí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Český Ráj
GPS: 50.44331640, 15.32177640
Zlatá stezka Českého ráje map

Zlatá stezka Českého ráje - zajímavosti

Tato turistická stezka vznikla již v polovině 19. století díky Klubu českých turistů a aktivitám známého českého cestovatele Vojtěcha Náprstka. Název se však objevil až v roce 1937. V průběhu let stezka zaznamenala několik změn, protože se zde těžil písek, budovaly se silnice a změnila se půda.

Zlatá stezka je vyznačena červeně a vypadá takto:

Jičín – Železnice – Tábor – Kozákov – Besedice – Malá Skála – Frýdštejn – Turnov – Valdštejn – Hrubá Skála – Trosky – Dolní Mlýn – Nebákov – Kost – Příhrazy – Drábské světničky – Valečov – Mnichovo Hradiště – Bakov nad Jizerou – Mladá Boleslav

Podél stezky naleznete hrady a zámky: Valečov, Kost, Trosky, zámek Hrubou Skálu, Drábské světničky, hrad Valdštejn a Frýdštejn. Dále zde jsou rozhledny a kopce Mužský, Kozákov, Tábor a Kopanina. Velmi snadno se sem dostanete ze všech stran. Velmi dobré spojení je sem jak autobusy, tak i vlaky. Trasa je zprůchodněná i pro osobní vozidla a kola. Po celé délce Zlaté stezky naleznete celou řadu ubytovacích a restauračních zařízení. Ubytovat se zde přitom můžete v kempech, penzionech, v soukromí, v chatách, v hotelích, ale dokonce i přímo na hradech (třeba na Kosti) anebo na zámcích (Hrubá Skála). Místa na Zlaté stezce jsou velmi vyhledávaná i z důvodu pořádání velmi romantických svateb. V průběhu celého roku se zde koná mnoho zajímavých akcí, kulturních podjetí a festivalů.

 

Autor: Adriana Dosedělová