ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Velký Javorník

Přímo na samém vrchu Velkého Javorníku (nadmořská výška 918 metrů) byla teprve nedávno otevřena rozhledna. Její slavnostní otevření se konalo 15. srpna 2013 a jedná se tak zatím o nejmladší rozhlednu v Beskydech. Najdeme ji v nejzápadnější pod-oblasti Beskyd, v Hodslavickém Javorníku, nebo též Věřovických vrších.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velký Javorník, Veřovice
GPS: 49.52728610, 18.16087220
Rozhledna Velký Javorník map

Rozhledna Velký Javorník - zajímavosti

Rozhledny v okolí

V oblasti Moravskoslezských Beskyd je síť rozhleden poměrně hustá. V okolí Velkého Javorníku je jednou z nejznámějších Jurkovičova rozhledna, která je odtud vzdušnou čarou vzdálená asi 7,5 km. U 8 km vzdáleného Štramberka pak najdeme známou Štramberskou trúbu a v přibližně stejné vzdálenosti je Bezručova vyhlídka nedaleko Kopřivnice, kterou z vrchu Velkého Javorníku bohužel není možné zahlédnout. Trochu dál odtud se pak nachází další rozhledna, Okrouhlá u Staříče.

O rozhledně

Ke kolaudaci rozhledny došlo 8. srpna 2013 a stavební práce zabraly pouhých deset měsíců. Celková výška rozhledny je 25,9 metrů a k výhledu nabízí celkem dvě plošiny ve výškách 15,3 metry a 20,3 metry.

Celkové náklady na stavbu rozhledny se vyšplhaly na 3,3 miliony korun a hlavním investorem jsou Lesy ČR.

Pojetí rozhledny má kopírovat beskydskou architekturu. Je projektována jako dřevostavba a svého druhu je už druhou stavbou na Velkém Javorníku. První rozhledna zde totiž stála už v roce 1934, měřila 13 metrů a byla upravena z původní triangulační věže z roku 1929. V roce 1967 musela být pro svůj špatný stav stržena.

Cesta na rozhlednu

Turistům je rozhledna na Velkém Javorníku volně přístupná. K vyhlídkám dostoupáte po lomeném schodišti a zdolání celkem devíti podlaží. Pokud vám počasí bude nakloněno, uvidíte odtud Lysou horu, Radhošť i Smrk. Ve větší dálce pak budete moci spatřit Ondřejník, Ostravu a další místa.

 

Autor: Andrea Štyndlová