ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velký Javorník - Beskydy

Jedním z vrcholů v podhůří Beskyd je právě Velký Javorník, čnící do výšky 918 m.n.m. a nabízející turistům krásný výhled do širokého okolí. V roce 1935 byla na vrchu Velkého Javorníku postavena turistická chata a teprve od roku 2013 je zde navíc rozhledna. Každý rok přiláká Velký Javorník kolem třiceti tisíc turistů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velký Javorník, Bordovice
GPS: 49.52714000, 18.16031830
Velký Javorník - Beskydy map

Velký Javorník - Beskydy - zajímavosti

Výhled z vrchu Velkého Javorníku

Jestliže vystoupáte až na vrch Velkého Javorníku a navíc je vám nakloněno počasí, vidět můžete Radhošť, Ondřejník, Kněhyni, Smrk i Lysou horu.

Severozápadním směrem uvidíte Štramberskou Trúbu a Kotouč. Z měst je na dohled Frýdek-Místek, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, Nový Jičín, Ostrava nebo Havířov.

O Velkém Javorníku

Beskydský vrchol je velmi často vyhledávaným místem pro paragliding a rogalo, pro nějž se hned za chatou nachází rampa.

Ve výšce 13ti metrů pod vrcholem Velkého Javorníku je položena turistická chata, spravovaná Podhorskou jednotou Radhošť, z roku 1935. Navštívit ji můžete během celého roku mimo pondělí, ale ubytování turistům nenabízí. Dát si zde můžete třeba Valašský vulkán - kvasnicové pivo, a nebo Radegast.

V jižním svahu Velkého Javorníku pramení řeka Jičínka, vlévající se do Odry. Pokud se k prameni budete chtít vydat, sledujte červenou turistickou značku.

TIP na delší procházku: Pokud jste zdaní a cítíte se na delší výšlap, můžete navštívit nejen Velký Javorník, ale přejít také Radhošťský hřeben. Stačí sejít do sedla nazvaného Pindula, následně vyjít na Radhošť a pokračovat do Pusteven. Odtud je možné se buď napojit na další trasy a výlet si hodně prodloužit, a nebo jednoduše sejít do Frenštátu pod Radhoštěm.

Cesta na Velký Javorník

Autem se až na vrchol vyjet nedá, pokud nemáte povolenku. Parkovat je možné v místech nástupu na značku.

Z Frenštátu pod Radhoštěm je to na Velký Javorník kolem 6,5 km jihozápadním směrem. Z vlakového nádraží se vydejte po červené turistické značce až k rozcestí U Slezanu a odtud dál po zelené až k vrcholu. Počítejte však s tím, že při posledním 1,5 km budete muset překonat výškový rozdíl 370 metrů, což je hodně náročné.

Z Frenštátu se však dá vyjít i z náměstí a sledovat modrou turistickou značku. Cesta je dlouhá asi 7 km.

 

Autor: Andrea Štyndlová