Kam vedou stopy Rychlých šípů a kde vlastně byla Stínadla? Procházka po tajemných místech Prahy.


Záhadu hlavolamu a Rychlé šípy rozhodně není třeba představovat. Kdo je nečetl, alespoň je viděl nebo je zkrátka zná. Ti největší nadšenci se možná i pokoušeli najít Stínadla, kultovní čtvrť foglarovek. Kde se doopravdy nachází křivolaké uličky a tajemná zákoutí?

Nebudu vás napínat. Kde jsou doopravdy Stínadla, to skutečně nevím. Samotný Jaroslav Foglar toto tajemství nikdy neprozradil, i přesto, že na něj naléhala řada lidí, a i přes tisícovky dopisů, které mu chodily s žádostí a prosbami, aby jim toto tajemství objasnil nebo alespoň napověděl.

Tajemství Jaroslava Fooglara

Na cestě k odhalení tajemství můžete zaregistrovat celou řadu indicií, ovšem často vás dovedou do slepé uličky a nebo si protiřečí. Jaroslav Foglar nikdy neprozradil víc, než by sám chtěl. Jsem si jistá, že to byl záměr. Že chtěl uchovat kouzlo svých příběhů a navnadit ty, kteří si je zamilovali, aby se toulali uličkami staré Prahy, za svitu pouličních lamp a ticha oprýskaných zdí.

Přiznám se, že jsem žádnou z knih Jaroslava Foglara nikdy nečetla a Rychlé šípy jsem v televizi sledovala možná tak jako kulisu. Jako dívku mě dobrodružné příběhy party kluků moc nebraly. Vždycky jsem ale měla ráda Prahu, o které pan Foglar vyprávěl: zákoutí Starého Města, mystická zákoutí kostelních věží a oprýskaných zdí, stínů pouličních lamp a dlážděných chodníků.

Proto jsem se kdysi dávno pídila po tom, kde vlastně ta Stínadla jsou. Samozřejmě jsem se pravdy nedopátrala a tak jsem si jen vytvořila jakýsi seznam možných teorií a pravděpodobností, a následně pak podnikla procházku Prahou "po stopách Stínadel". A dnes bych vás na ni ráda pozvala...

Anketa "Stínadla"

Kdysi dávno se konala anketa, během které byla lidem položena otázka, kde vlastně leží Stínadla. Výsledky byly poměrně vyrovnané. S mírnou převahou zvítězil názor, že si Jaroslav Foglar Stínadla vymyslel.

Další třetina se domnívala, že Stínadla jsou sestavena z různých čtvrtí a poslední, nejmenší třetina, si myslela, že Stínadla někde skutečně existují.

Stínadla na Starém Městě

Na Strossmayerovo náměstí byla údajně situována klubovna. K ní knižní hrdinové chodili pěšky kolem plynových lamp, přes zašlé průchody a temná zákoutí. Podobná místa se nachází kolem Anežského kláštera, a to i po asanaci. Pokud se projdete v místech okolí kostela sv. Haštala, například Řásnovkou nebo ulicí U Milosrdných, můžete tu atmosféru mnohde ještě zaznamenat. Kvůli asanaci však ale oblast legendárních Stínadel takřka zanikla. Dříve se totiž dalo z Anežské ulice projít k nábřeží Na Františku a míjet přitom řadu tajemných zákoutí.

Anežský klášter naleznete v ulici Na Františku nedaleko Vltavy

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek na území Prahy

 

Kostel sv. Jakuba a jeho okolí, místo, kde Rychlé šípy pátrali po deníku Jana Tleskače, se však zachovalo do současnosti a slibuje nádhernou procházku starou Prahou.

Kostel sv. Jakuba je jedním z nejznámějších pražských kostelů

Najdete ho při ulicích Jakubská a Malá Štupartská

Ulici Ve Stínadlech najdete mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora. Název téhle ulice vznikl relativně nedávno. Řásnovka zde ale už existovala a téměř s jistotou spisovatele inspirovala.

Praha - Lužiny a ulice Jaroslava Foglara

Ulice pojmenovaná po Jaroslavu Foglarovi skutečně existuje. Najdete ji v pražských Lužinách.

Další teorie a možnosti

  • Revoluční třída, Václavské náměstí a právnická fakulta - podle starých pohlednic se právě tato oblast Stínadlům hodně podobala.
  • Petrské náměstí - zde snad Rychlé šípy bydleli.
  • Národní třída - ulice V Jirchářích a Černá ulice - v tomto případě teorie hovoří o tom, že Foglar spatřuje kostel sv. Jakuba v kostele sv. Martina ve zdi nebo v kostele sv. Michala.
  • Žižkov - především okolí Lipanské ulice.
  • Nusle - zde Foglar prožil část svého mládí.

Kostel sv. Martina ve zdi pochází již z roku 1178

Kostel tvoří románský základ s gotickou přestavbou

Najít legendární Stínadla se mi na mých toulkách Prahou samozřejmě nepodařilo. Vlastně to možná ani byl můj hlavní cíl a záměr. Bylo však nádherné procházet se jen tak těmito místy - ulicemi Starého Města, Grébovkou a Nuslemi i svérázným Žižkovem - a říkat si, že třeba právě tady to bylo, tady na tom hrbolatém chodníku stála kdysi plynová lampa a Rychlé šípy se pídili po tajemství ježka v kleci.

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.