ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Beskydy - pohoří

Beskydy jsou místem, kde se citlivě snoubí krása divoké přírody s lidskými obydlími zasazenými do krajiny. Najdete je na nejvýchodnějším okraji České republiky, při hranici se Slovenskem a Polskem, a právě tady se můžete přesvědčit, že i dlouhá historie soužití člověka s přírodou může být ku prospěchu oběma stranám. Nachází se tu zachovalé hluboké husté lesy, kde se vyskytují v přírodě vzácní karpatští živočichové jako medvědi, vlci a rysi, rozlehlé pastviny a také typickou valašskou architekturu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Moravskoslezské Beskydy, Česko
GPS: 49.52442420, 18.44275640
Beskydy - pohoří map

Beskydy - pohoří - zajímavosti

Beskydy jsou velmi členité a silně zalesněné, jejich podstatná část byla už v roce 1973 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí, svou rozlohou 1 160 km2 tou největší v České republice. Nejvyšším vrcholem Beskyd je Lysá hora dosahující výšky 1323 m.n.m. Jak její název napovídá, její vrcholek je holý. Najdete na něm však typický symbol v podobě telekomunikačního vysílače a turistickou chatu. Výšlap na Lysou horu je sice docela náročný, ale odměnou vám za to bude úchvatný výhled na celé Beskydy, Jeseníky, Nízké a Vysoké Tatry i Malou Fatru. Druhou nejvyšší horou Beskyd je Smrk, který dosahuje 1276 m.n.m. Na jeho svazích se rozkládá přírodní rezervace Smrk, kde se zachoval původní smrkový a bukový porost, místy kamenitá a balvanitá suť tvořící kamenná moře a prameniště potoků.

Dalším velmi známým a turisticky vyhledávaným vrcholem je hora Radhošť. Její vrchol ve výšce 1129 m.n.m. je také holý a opředený legendami. Právě tady totiž podle pověsti měl sídlit slovanský bůh války, slunce a vítězství Radegast. Jeho sochu můžete vidět, vydáte-li se na vrchol směrem od Pusteven, nachází se asi v polovině cesty. Horské sedlo Pustevny je významným turistickým střediskem a také krásným místem, které rozhodně stojí za návštěvu. Jeho dnes typickou podobu mu vtiskl jeden z nejvýznamnějších architektů přelomu 19. a 20. století Dušan Jurkovič. Svými bohatě zdobenými dřevěnými stavbami, budícími dojem lidové architektury, propůjčil tomuto horskému sídlu jeho neopakovatelné kouzlo.

Při návštěvě Beskyd a Valašska jistě nesmíte vynechat ani město Rožnov pod Radhoštěm, kde se nachází největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Uvidíte tu 150 památkových objektů typické lidové architektury a dozvíte se vše o životě předků zdejších obyvatel. Skanzen tvoří tři části, Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina, a spolu s Pustevnami ho spravuje Valašské muzeum v přírodě. I v Rožnově můžete navštívit typickou pohádkovou stavbu Dušana Jurkoviče. Je jí Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci nad Valašskou dědinou. Byla sice postavena teprve v roce 2009, ale přesně podle náčrtků slavného architekta a s použitím co nejvěrnějších materiálů a postupů té doby.  Rozhleden tu vůbec po celých Beskydách najdete mnoho a výhled ze všech vás jistě okouzlí. Jednou z dalších je například rozhledna Čarták, nacházející se kousek od hraničního přechodu se Slovenskem Bumbálka.

Na sever od Rožnova pod Radhoštěm může být zajímavým cílem výletu město Štramberk. Jeho dominantou je bezpochyby hrad Štramberk a hlavně jeho bývalá hradní věž Štramberská trúba, sloužící jako rozhledna. Navštívit můžete také například zříceninu hradu Hukvaldy. Zajímavým městem je i Frýdek-Místek, kde najdete mimo jiné Muzeum Beskyd, které sídlí ve frýdeckém zámku. Prohlédnout si zde můžete jak sbírky muzea, tak také zámecký okruh. V Nošovicích máte zase možnost podívat se, jak se vaří zdejší pivo Radegast. Exkurze v pivovaru bude jistě příjemným a poutavým zpestřením výletu. V Kopřivnici si na své přijdou hlavně páni a kluci, nachází se tu totiž Technické muzeum Tatra Kopřivnice. K vidění je tu na šedesát osobních i nákladních automobilů z celé historie této automobilky a mnoho dalších zajímavostí.

Beskydy a jejich podhůří skýtají mnoho možností k trávení dovolené i spoustě výletů. Nabízí hustou síť pěších tras i cyklostezek, v zimě široké možnosti lyžování, divokou krajinu, dobré jídlo a pití, proslulou valašskou pohostinnost a nespočet dalších důvodů, proč zamířit právě sem. Vychutnejte si tedy naplno atmosféru a panoramata, která vás Beskydy ochotně poskytnou po celý rok.