ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Krušné hory - pohoří

Krušné hory byly dlouho takovou Popelkou mezi českými pohořími. Turisté je dost opomíjeli, za což zřejmě mohl rozvinutý průmysl v jejich okolí, především Mostecké, Sokolovské a Chebské pánvi, kde se tradičně těžilo hnědé uhlí. V povědomí lidí je tato oblast znečištěná a poničená průmyslem a opravdu se to zčásti odrazilo i na tváři Krušných hor. Avšak přesto jsou krásným místem, které je škoda nepoznat. Vydejte se sem alespoň na několik dní a prozkoumejte drsné, ale kouzelné kouty Krušných hor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Krušné hory - pohoří, Česko
GPS: 50.46123640, 13.09586360
Krušné hory - pohoří map

Krušné hory - pohoří - zajímavosti

Krušné hory tvoří souvislé asi 40 km dlouhé horské pásmo v délce 130 km, rozkládající se na severozápadě Čech při hranici s Německem. Jejich nejvyšší horou je Klínovec vysoký 1244 m.n.m. Na jeho spíše plochém vrcholku stojí rozhledna s televizní věží a hotelem. Za dobrého počasí dohlédnete opravdu daleko, klidně až na Petřín, Sněžku a Říp. Pro snadné zdolání vrcholku můžete využít sedačkovou lanovku, která sem vede z nedalekého Jáchymova, nebo si vyšlápnout či vyjet na kole některou z mnoha turistických tras. Jednou z nejoblíbenějších je cesta z Božího Daru, odkud vede až sem na vrchol asfaltová silnice.

Boží Dar je nejvýše položeným městem v České republice. Leží přímo u německých hranic v sedle mezi Klínovcem a další významnou horou Krušných hor Božídarským Špičákem. V létě i v zimě se v Božím Daru soustředí turistický ruch. V jeho okolí se totiž kromě několika sjezdovek a více než 70 km běžkařských tras nachází také zajímavá a lákavá místa. Jedním z těch nejkouzelnějších je národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Toto rašeliniště se rozkládá na ploše téměř 930 ha a vy se můžete vydat po 3,2 km dlouhé naučné stezce, na které je umístěno 12 informačních tabulí se zajímavými informacemi o tomto místě i jeho rostlinných a živočišných obyvatelích. Tato naučná stezka začíná u informačního centra Boží Dar, kde získáte tipy i na další zajímavé výlety. Jedním z nich je například asi 10 km jihovýchodním směrem vzdálený hrad Hauenštejn, nebo-li Horní hrad. Z tohoto středověkého strážního hradu a zámku se během 2. poloviny 20. století téměř ruina, ale naštěstí se v posledních letech pilně pracuje na jeho zachování a hrad se tak postupně opět stává turistickým cílem a dějištěm kulturních akcí.

Větším městem v okolí je zmiňovaný Jáchymov, kde leží jedny z nejunikátnějších lázní nejen u nás, ale ve světě. Nemoci pohybového aparátu se tu totiž léči pomocí radonové vody, což je unikátní metoda. Kromě lázeňských budov si tu můžete připomenout také historii těžby stříbra v Krušnohoří a zdejší ražbu mincí a to v Muzeu Královské mincovny v Jáchymově.

Lázní v podkrušnohorské pánvi se nachází hned několik, ovšem těmi bezpochyby nejznámějšími v celém Česku jsou Karlovy Vary. Sláva tohoto lázeňského města sahá celá dlouhá staletí až daleko za hranice naší republiky. Léčivé prameny, lázeňská kolonáda a typická architektura lázeňských domů, kulturní akce v čele s Mezinárodním filmovým festivalem, zajímavá muzea a krásná příroda v okolí, to vše dělá z tohoto místa ideální cíl vaší dovolené. Procházky ulicemi lázeňské části města, rozkládající se kolem protékající říčky Teplá, jsou příjemnou relaxací, i když v letní sezóně je tu spousta turistů.

Chcete-li se podívat na krásu tohoto města z výšky, vyjeďte si lanovkou na rozhlednu Diana, odkud ho budete mít jako na dlani. Poblíž Karlových Varů se nachází další Goethova rozhledna, ze které krásně přehlédnete celý Slavkovský les i Krušné hory. Stejně krásný výhled nabízí i rozhledna Plešivec u Abertam vzdálená od Karlových Varů asi 25 km na sever. A pokud ptačí perspektivy stále nemáte dost, nabízí se ještě například rozhledna Pajndl, stojící na Tisovském vrchu u Nejdku. Od Karlových Varů už je to také jen kousek na gotický hrad Loket, který jistě stojí za prohlídku. Na opačné východní straně Krušnohorska pak můžete navštívit třeba pěkný zámek Klášterec nad Ohří. Jeho krásná červená fasáda vyniká v okolní zeleni a interiér mimo jiné láká na rozsáhlé sbírky porcelánu českého i pocházejícího ze všech koutů světa.

Nedejte na předsudky a navštivte Krušné hory v kteroukoliv roční dobu, nebudete litovat. Přestože je to pohoří s drsnými klimatickými podmínkami, najdete tu tolik krásy, že se sem jistě budete chtít vracet.