ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Krkonoše - pohoří

Nejvyšším pohořím celé České republiky jsou Krkonoše, z dvaceti nejvyšším vrcholů Česka se jich patnáct nachází právě tady. Krkonoše se rozkládají v severních Čechách a nabízí svým návštěvníkům skvělé podmínky pro turistiku, zimní sporty, ale i dovolenou v poklidnějším duchu. Přijeďte se přesvědčit, že tady se rozhodně nudit nebudete.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Krkonoše, Česko
GPS: 50.69836560, 15.64781360
Krkonoše - pohoří map

Krkonoše - pohoří - zajímavosti

Celých 385 km2 pohoří je chráněno Krkonošským národním parkem, který byl vyhlášen už v roce 1963. Nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale celé České republiky je Sněžka. Dosahuje výšky 1602 metrů a její vrchol skýtá kouzelné panoramatické výhledy do širokého okolí. Je významnou dominantou východní části Krkonoš a vede tudy česko-polská hranice. Na Sněžce stojí několik staveb, jsou jimi kaple sv. Vavřince ze 17. století, která je nejstarší zdejší stavbou, Polská bouda s meteorologickou stanicí a také Česká poštovna, která je nejvýše položenou poštovnou u nás. Pak zde také stojí vrchní stanice sedačkové lanové dráhy, která sem vede z Pece pod Sněžkou. Kromě využití této lanovky se na vrchol můžete dostat i některou z mnohých pěších, cyklistických či běžkařských tras. Sněžka je častým cílem výletů a proto je tu síť cest velmi široká. Mezi úpatím Sněžky a Pecí pod Sněžkou se rozkládá údolí zvané Obří důl. V minulosti zde probíhalo dolování kovových rud, o čemž se můžete přesvědčit při prohlídce Důlního díla Kovárna, je však potřeba se dopředu objednat.

Pro svou krásu a malebnost je velmi navštěvovanou horou také Studniční hora. Její vrchol sahá do výše 1554 metrů, až tam se však nedostanete, protože spadá do I. ochranného pásma národního parku a vstup je tam zakázán. Ze západní strany od Modrého sedla se však můžete dostat až do výšky 1509 m.n.m., odkud si pohled kolem sebe také zajisté vychutnáte. Podobně je na tom i další krásný vrchol Krkonoš Kotel, který leží na jejich západním okraji. Na hřebeni Krkonoš pramení řeka Labe, toto místo se nachází na Labské louce a můžete ho navštívit. Na křižovatce turistických cest je tu symbolicky upraveno místo označené jako pramen Labe a to ve výšce 1386 m.n.m., odpočinout si tu můžete na lavičce u kamenné studniční skruže.Kousek od pramene padá řeka dolů do Labského dolu Labskými a poté Pančavskými vodopády. Ty jsou největší v Česku a pohled na ně stojí za jakoukoliv námahu. Labský důl patří k nejzajímavějším místům celých Krkonoš. Toto ledovcové údolí nabízí úžasné scenérie, jež se vám hluboce vryjí do paměti.

Většími městy a zároveň nejvýznamnějšími turistickými středisky Krkonoš jsou Pec pod Sněžkou, Špindlerův mlýn nebo Harrachov. V zimě jsou tato místa spojena s lyžováním, ale mají co nabídnout i v jiných ročních obdobích. Třeba právě Harrachov nabízí zajímavou historii, která stojí za poznání. V jeho okolí se nachází hned dvě přírodou vytvořená místa, která byste také neměli minout. Jsou jimi krásné Mumlavské vodopády, které tvoří řeka Mumlava na okraji Mumlavského dolu, a Bozkovské dolomitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech.

Líbit se vám bude určitě i v Jánských Lázních, kde vás kromě secesní kolonády z roku 1893 čekají i další pěkné lázeňské domy nebo církevní památky. Odsud se můžete vydat na Černohorská rašeliniště. Tento přírodní úkaz vás uchvátí svou krásou a přitom syrovostí nedotčené přírody.

Turisticky oblíbené jsou také rozhledny, které umožňují pohlédnout na krásu okolí z ptačí perspektivy. I v Krkonoších jich najdete poměrně dost. Těmi nejznámějšími jsou například Rozhledna na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou, kam se pohodlně dostanete lanovkou až přímo k ní, Rozhledna na Černé hoře u Jánských Lázní, vzdálená jen asi 2 kilometry od Černohorského rašeliniště, nebo Rozhledna Žalý na jižním okraji Krkonoš u Benecka. Východ pohoří ohraničuje město Žacléř. O historii tohoto malebného městečka a jeho slavných osobnostech se dozvíte vše v Městském muzeu Žacléř a navštívit můžete také místní zámek.

Krkonoše mají hned několik nej mezi českými horami a proto neváhejte s jejich návštěvou. Možná při ní potkáte i bájného Krakonoše, který údajně tyto hory střeží. Vysoké vrcholy a údolí mezi nimi vytváří krajinu natolik členitou a jedinečnou, že při každém pohledu kolem sebe objevíte nový rozměr této kouzelné scenérie.