ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jizerské hory - pohoří

Jizerské hory byly dlouho považovány za západní výběžek Krkonoš, jde však o samostatné pohoří. Je to nejseverněji položené pohoří v Česku a jeho větší část pokračuje za hranicemi v Polsku, na českém území přesto zabírají přes 400 km2. Dlouho platily také za nejhůře přístupné a velmi nevlídné pohoří, turistika se tu ve větší míře začala rozvíjet až koncem 19. století. Dnes ale patří k jedněm z nejoblíbenějších hor k trávení letní i zimní dovolené.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jizerské hory, Liberecký kraj
GPS: 50.80268190, 15.20603720
Jizerské hory - pohoří map

Jizerské hory - pohoří - zajímavosti

Úplně nejvyšší vrchol pohoří se nachází na polské straně a je jím Wysoka Kopa. Českým nejvyšším vrcholem je hora Smrk, dosahující výšky 1124 m.n.m., Wysoká kopa ji však převyšuje jen o tři metry. Na vrcholu Smrku stojí rozhledna, ze které budete mít krásný výhled na českou stranu, Polsko a dohlédnete možná až do Německa. Právě na svazích Smrku pramení řeka Jizera, která dala tomuto pohoří jméno. Kromě této hory se v české části Jizerských hor nachází ještě dalších 14 tisícovek. Druhou nejvyšší českou horou v Jizerkách je Jizera s 1122 metry, dále se tu pak tyčí například Černá hora či Smědavská hora. Nejen tyto tisícovky jsou ale významnými vrcholy, například Tanvaldskému Špičáku do tisíce chybí téměř dvě stě metrů a přesto jsou jeho svahy největším střediskem sjezdového lyžování v celých Jizerkách. Na jeho vrcholu také stojí rozhledna, která patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším v České republice. V podobné nadmořské výšce se nachází i rozhledna Slovanka na stejnojmenném kopci a také nedaleká rozhledna na Královce.

Podstatná většina území pohoří je chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory, která na východě přímo sousedí s Krkonošským národním parkem. Mezi přírodní zajímavosti, které si zaslouží pozornost, patří například rašeliniště Jizerky a Na Čihadle. Rašelinišť je tu mnohem více a zabírají celkem plochu více než 250 ha, z důvodu přísné ochrany je ale většina tohoto území nepřístupná. Výjimku tvoří právě tyto dvě rašeliniště, které byly částečně zpřístupněny. Turisticky oblíbená je také národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Lákavé je toto místo proto, že je plné zajímavých skalních útvarů a vyhlídek do širokého okolí. Také tu najdete největší vodopád Jizerských hor, 30-ti metrový Velký Štolpich. Bučinami vede naučná stezka Oldřichovské háje a skály a také část naučné stezky Lesy Jizerských hor.

V zimě je v horách vedena rozsáhlá síť upravovaných běžkařských stop měřící více než 170 km. Přezdívá se jí Jizerská magistrála a je velmi oblíbená. Využívá se jí nejen v zimě, ale i v jiných ročních obdobích, protože je vedena po cestách vhodných i k pěší a cykloturistice. Původní nápad na její vytvoření souvisel s tradičním závodem v běhu na lyžích Jizerská padesátka, který se tu jezdí už od roku 1968. Právě pro běžkaře nabízí Jizerské hory jedny z nejlepších podmínek u nás. Jizerské hory jsou také významnou horolezeckou lokalitou, která má tu nejlepší pověst.

Jedním z největších měst v okolí Jizerských hor je Liberec. Proč toto město navštívit? Protože nabízí mnoho krásných památek, atraktivní vyžití pro děti i dospělé a perfektní podmínky pro turistiku i lyžování všude kolem. Jednou z dominant města a na pohled nejkrásnější památkou tady je jistě novorenesanční radnice z roku 1893. Symbolem nejen města, ale celého kraje je hora Ještěd a typický televizní vysílač, který stojí na jejím vrchu. Hora se tyčí hned za městem a na její vrch se můžete nechat svést pohodlně lanovkou. Pro všechny pak bude určitě příjemným zpestřením výletu návštěva Zoo Liberec, nejstarší zoologické zahrady u nás, jejíž počátky sahají do roku 1919. Kdyby se vám zachtělo trochu více historie a krásy lidského díla, zajeďte si o kousek jižněji, kde si můžete prohlédnout opravdu kouzelný zámek Sychrov s jeho úchvatnými interiéry a odpočinout si při procházce v jeho rozsáhlém parku. Moc pěkný je také zámek Hrubý Rohozec. To už jste ale v Turnově, vstupní bráně do Českého ráje, což je další kout překrásné přírody a fascinující historie.

Ať už vás do Jizerských hor láká příroda, zimní sporty, perfektní horské projížďky na kole nebo mnoho možností pěší turistiky, jistě nebudete ani v nejmenším zklamáni. V každém koutě naší malebné země je krásně a Jizerské hory toto bezpochyby plně potvrzují.